Zdecydowałaś/zdecydowałeś, że twojego konia odwiedzi zoofizjoterapeuta – świetnie!
Przedstawię ci jak będzie przebiegać pierwsza wizyta, czego możesz się spodziewać i jak się do niej przygotować. Podczas umawiania wizyty poinformuję cię również o najistotniejszych sprawach.
Przygotowanie
To co musisz na pewno przygotować, to co najmniej 1,5h swojego czasu oraz czystego i suchego konia, którego będziemy mieć w pobliżu (najlepiej w boksie). Staram się nie umawiać wizyt w porach karmienia lub gdy równocześnie w stajni dużo się dzieje (np. wizyta kowala, weterynarza), więc upewnij się, że nie będziemy pracować w chaosie. Jeśli chcesz przeprowadzić trening ze swoim koniem tego samego dnia, postaraj się to zrobić przed moją wizytą, najlepiej tak, żeby koń odpoczął jeszcze minimum godzinę.
Cel wizyty
Pierwsza rzecz, nad którą warto się zastanowić, to w jakim celu potrzebujesz wsparcia fizjoterapeuty, jaki jest cel wizyty?
Może być ich kilka, w zależności od wieku, rodzaju użytkowania i zdrowia twojego podopiecznego, ale wyróżnię tu 4 najbardziej powszechne: profilaktyczny, treningowy, zdrowotny i siodłowy
Profilaktyczny
Twój koń wykonuje swoją pracę bez zauważalnego dyskomfortu, nie sprawia mu większej trudności to, o co go prosisz. Pracować będziemy nad tym, by utrzymać jego dobrą kondycję, postaramy się zapobiegać powstawaniu kontuzji oraz zwiększyć ogólną sprawność, siłę i elastyczność całego ciała.
Treningowy
Twój koń jest sportowcem, regularnie wykonuje ponadprzeciętny wysiłek, startuje w zawodach / pokazach / rajdach itp. Pracować będziemy nad wsparciem mięśni pomiędzy treningami, niwelowaniem pojawiających się naturalnie napięć, rozluźnieniem mięśni w okresach odpoczynku. Chcemy poprawić, a przynajmniej utrzymać sprawność, siłę i elastyczność ciała, jednocześnie zapobiegać powstawaniu kontuzji, a także wesprzeć konia tuż przed i tuż po wysiłku.
Zdrowotny
Twój koń, niezależnie od wykonywanej pracy, ma w jakimś stopniu problemy ze zdrowiem, pojawia się u niego bolesność lub dyskomfort a nawet kontuzje. Pracować będziemy w ścisłej współpracy z weterynarzem, by poprawić ogólny stan zdrowia konia. Chcemy zniwelować ból i dyskomfort, w sposób bezpieczny i kontrolowany zapewnić ruch.
Siodłowy
Twój koń okazuje niezadowolenie, dyskomfort a nawet ból z powodu źle dopasowanego siodła. Pracować będziemy nad tym, by zniwelować negatywny wpływ sprzętu, znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie dla was obojga oraz nad tym, by zregenerować mięśnie na skutek złego dopasowania, wzmocnić je i uelastycznić.
Przebieg wizyty
Dobrze, to mamy już wstępny pomysł, w jakim kierunku będziemy pracować.
Wywiad
Teraz przejdźmy do samej wizyty, gdzie na samym początku przeprowadzę z tobą wywiad, aby dowiedzieć się jak najwięcej o twoim koniu, by jak najlepiej zaplanować dalsze działania. Zacznę od podstawowych pytań o płeć, wiek, rodzaj użytkowania itp, a następnie będę chciała dowiedzieć się czy koń nie ma jakichś przeciwwskazań do zabiegu, jaka jest jego historia i na co powinnam uważać lub zwrócić szczególną uwagę.
Wszystkie te informacje mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo zarówno konia, jak i nasze podczas zabiegu i dalszych działań.
Ocena konia i siodła
Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji przejdę do oceny konia.
Obejrzę twojego podopiecznego w „stój”, ocenię poprawność jego budowy, jego mocne i słabe strony, miejsca, które wymagają pracy, symetrię budowy i umięśnienia.
Manualnie sprawdzę, w których miejscach pojawia się dyskomfort, ból, napięcia, tkliwość, podwyższona temperatura lub opuchlizna.
Następnie przejdę do sprawdzenia konia w ruchu. Będę potrzebowała, by ktoś przeprowadził konia w ręku w stępie i w kłusie oraz wylonżował w trzech chodach. Zobaczę co sprawia mu trudność, jaka jest jego równowaga, czy przemieszcza się swobodnie na prostej i na kole, czy widać jakiś dyskomfort lub asymetrię.
Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie obecnie używanego przez was siodła. Zobaczę czy nie sprawia koniowi dyskomfortu, jak leży i czy można by w tej kwestii coś poprawić.
Masaż
Następnie przejdę do zabiegu masażu. Pracuję na praktycznie całym ciele konia, uprzedź więc mnie, proszę, jeśli dane strefy mogą być niebezpieczne lub problematyczne. Pierwszy zabieg jest odczulający, aby zaznajomić konia z dotykiem, nie zrazić i pozostawić jedynie pozytywne odczucia. Podczas trwania masażu mogę zadawać dodatkowe pytania, dzielić się spostrzeżeniami lub odpowiadać na twoje pytania, więc przyda się twoja obecność. Przez cały zabieg obserwuję konia, jego reakcje na każdym etapie, szukam rozluźnienia i relaksacji.
Podsumowanie wizyty i plan
Po masażu przychodzi chwila na podsumowanie wizyty i ustalenie dalszego planu.
Podzielę się swoimi obserwacjami oraz przemyśleniami, zostawię ewentualne zalecenia dotyczące sprzętu lub wizyt innych profesjonalistów, zadam wam pracę domową w postaci ćwiczeń zarówno z ziemi jak i w siodle do wplecenia w plan treningowy oraz ustalę z tobą kolejny termin wizyty.
Po wizycie fizjoterapeutki
Po masażu proponuję zwykle zrobienie koniowi przynajmniej jednego dnia wolnego, w zależności od intensywności masażu, znalezionych napięć.
Na każdym etapie wizyty chętnie odpowiem na wszelkie pytania. Jeśli pojawią się one później, nie wahaj się i napisz do mnie!
Zapraszam do kontaktu i do zobaczenia w terenie!
Leave a Reply